asd2
BursaEkonomiGündemHaberlerManşetÖzel Haber

Bursa’da Kışlık Salça Sezonu Başladı

Kış aylarının yaklaşmasıyla salça kazanları kaynamaya başladı. Vatandaşlar yıllardır büyüklerinden ne görürlerse aynı usulle ve büyük emekle salça yapıyorlar.

Yenişehir’de Kışlık Hazırlıkları Başladı!

Bursa’nın Yenişehir ilçesi Selimiye köyünde kış aylarının vazgeçilmez tatları arasında olan ev salçası hazırlığına başlandı. Mehmet Alper ve Sadiye Alper kış aylarının vazgeçilmezi salçanın hazırlıklarına tüm hızıyla başladı. Aile salça hazırlığını genellikle eylül ayında yapıyor. Domatesini, biberini özenle seçen vatandaşlar en güzel salçayı yapmak için kolları sıvıyorlar. Büyük bir titizlik gereken salça yapımında hazırlıklar günler öncesinden başlıyor. Özel pişirme tepsileri ayarlanıp kışlıklarını seçen halk salça yapımına büyük hevesle başlıyorlar. Yapıma domatesleri yıkayıp doğrayarak başlayan Alper ailesi kendi salçalarını kendileri yapıyor.

Odun Ateşinde Kaynatılıyor

Uzun yıllardır gelenek haline gelen salça yapımı ilk olarak güzelce yıkanan ve küçük doğranan domateslerin salça makinesinde çekilmesiyle başlıyor. Çekilen domatesler odun ateşinde uzun saatler kaynatıldıktan sonra tuzu atılıyor ve kaynatılmaya devam ediliyor. Domatesler salça haline geldikten sonra kavanozlara dolduruluyor. 12 saat soğumaya bırakılan salça daha sonra kullanıma hazır hâle geliyor.

Salça Yapmak Neredeyse 1 Gün Sürüyor

Üç kilo domatesten yaklaşık 1 kilo salça çıkıyor. Salça yapmak çok meşakkatli ve emek isteyen bir iş. Salça makinesinden geçirilen salça kaynamaya başlıyor. Yalnızca karıştırma işlemi bile 3-4 saat sürüyor. Salça yapımı 8-9 saatlik uzun bir uğraştan sonra hazır oluyor. Yaklaşık 70-80 yıldır büyüklerden öğrenildiği gibi büyük küçük herkes katılarak ilçede salçalar üretiliyor. Tamamen doğal olan kışlık salçada hiçbir katkı maddesi bulunmuyor. Yaşanılan dönemde insan sağlığı için çok faydalı bir ürün olan salça, doğal olmasının yanı sıra aynı zamanda besin değeri olarakta oldukça besleyici. Hem ev ekonomisine katkı sağlıyor, hemde doğal yaşamı destekleyip sağlıklı beslenmemizi sağlıyor. (Özel Haber)

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu