asd2
BursaGelişen HayatManşetÖzel HaberTürkiyeVideolu Haber

‘’Sokak Hayvanlarında Kısırlaştırma Çok Önemli’’

Sokakta bulduğu ve yardıma muhtaç sokak hayvanlarına yardım etmeye çalışan Dilek Demir, kendi kurduğu bir sistem çerçevesinde hem sokakta kalan hayvanlara, hem engelli ve bakıma muhtaç kedilere yardım eli uzatıyor.

Sokak hayvanlarına adete evladı gibi bakan iki çocuk annesi hemşire anne, kedilere rehabilite edebileceği ufak bir atıl alanda tahsis etmiş. Alanı beş yıldır kullanıp sokak hayvanlarının sığınabileceği bir sisteme dönüştüren hayvansever yavru kedi bakma konusunda ise adeta bir profesyonel. Hayvanlara düşkünlüğü ile bilinen kadının çevresine bir çok yavru kedi terk ediliyor. Evinin, iş yerinin ve kedilere sahip çıktığı mekanın çevresine kedilerin bırakıldığını ifade eden kadın kedilerin tüm tedavilerini gerçekleştirip yaralarını sarmak için mücadele ediyor. 

Hayvansever annenin iki adet süt annesi ve engelli hayvanı var. Bu özel hayvana bakabilmek için küçük bir yer satın alan Demir, bu özel hayvanlara bakabilmek için ise özel bir çaba harcıyor. Evine yakın bahçesinde imkanları doğrultusunda bu hayvanlara sahip çıkan ve çocuğu gibi bakan kadın çalışma hayatından kalan zamanını sokak hayvanları için kullanıyor. Arka ayakları olmadan hayata tutunmaya çalışan kedi, 3 bebeğini bacakları olmadan emzirdi ve baktı. Ancak kedi deneyimlerinden dolayı insanlardan korkuyor. 

Kendi Elleriyle Hayvanlar İçin Yemek Yapıyor

Hasta hayvanların beslenmesi için özel yemekler yapan hayvansever kadın, onları elleriyle besliyor. Akşamları iş dönüşü ocağın başına geçen dilek hanım, hayvanları için yemeklerini yapıp bir sonraki gün için hazırlıklarını tamamlıyor. Ancak yetmişten fazla kediye bakmaya çalışan hayvansever, hepsine birden yetişemiyor. Kedilere kuru mama desteği gerekiyor. Bakım alanlarını ise arkadaşları ile birlikte temizleyen kadın, yanında küçük paketlerle kuru mama ve acil durumlar için ilaç taşıyıp sokaktaki hayvanların da hayatına dokunuyor. Tüm bursa halkını bir imeceye davet ediyoruz.

‘Sokağınızdaki Hayvanları Görmezden Gelip Geçmeyin.’ 

Her aile kapısının önüne bir kap su ve bir kap yemek koysa sokaktaki hayvanlarımız zorlu yaşam koşullarıyla daha kolay mücadele edebilir. Sokaktaki hayvanları lütfen görmezden gelmeyin. Onlar bizlere muhtaçlar. 

‘Hevesle Kedi ve Köpek Sahiplenip Terk Etmeyelim’

Yenidoğan hayvanları sahiplenip, çeşitli sebeplerden sokaklara terk etmeyelim. Bizim ev ortamında bakıp, mama ile beslenmeye alıştırdığımız hayvanlar gerçek hayata atıldıklarında oldukça zorlanıyorlar. Sokakta aç ve korku dolu kalan hayvanlar bir süre sonra bu ortama alışamayıp depresyona girip hastalanıyorlar. Arabalara ve diğer hayvanlara alışkın olmamaları sebebi ile trafikte ve sokakta yabancı kalıyorlar. Genellikle bu ortama uyum sağlayamayan hayvanlar kısa bir süre maalesef ki hayata gözlerini yumuyorlar. 

‘Gördüğüm Hayvanlara Yardım Etmezsem Vicdanen Uyuyamıyorum’

Gördüğü hayvanlara yardım etmediği takdirde geceleri rüyalarında hayvanları gördüğünü dile getiren dilek hanım, gerçekten sahip çıkabilecek bir yuva bulduğu ve güvendiği takdirde kedileri sahiplendiriyor. Yalnızca tek şartı var kedilerin iyi bakıldığından emin olmak. 

Fip Hastalığının Tedavisi 50 Günde Mümkün

Kedilerde görülen ve iskelet sistemini bozan fip hastalığı ile ilgili çalışmaların ve tedavinin mümkün olduğunu belirten hayvansever, sokak hayvanlarınında tedaviyi hak ettiğinin altını çiziyor. Fip tedavisinin ilaçları yurt dışında satılıyor ve özel bir süreç gerektiriyor. Normal tedavi süresi 84 gün olan hastalığın tedavisinin 50 günde mümkün olduğu deneyimledik. Bir çok sokak kedisini fip hastalığından kurtaran ve yaşama döndüren kadın onlar için gönüllü iş birliği sistemini yürütmeye çalışıyor.

Hayvanlar Çocuğunuz Gibi Oluyor’

‘Bir cana bakmaya başlayınca, o canda sizden oluyor.’ Her canlı gibi onlarında barınma ve beslenme ihtiyaçları oluyor. Bu ihtiyaçların bir şekilde karşılanması gerekiyor. Elimden geldiğince hastalıklarına, beslenmelerine,  barınmalarına eşim ve çocuklarımla birlikte destek oluyorum. Kısırlaştırma sokak hayvanlarında çok önemli. Zaten kısırlaşan hayvan kendi yerini kendisi belirliyor. Tüm belediyelerin sokak hayvanlarının kısırlaştırılmasına önem vermesini gönülden diliyorum.’ (Özel Haber)

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu